E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofkuck-en heruntersehen (D) – regarder en bas (F)
Stammformen erofkuck-enkuck-t eroferofge-kuck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuck-en erof
dukuck-s erof
hien/si,hatt/etkuck-t erof
mirkuck-en erof
dirkuck-t erof
sikuck-en erof
Pass compos
echhunnerofge-kuck-t
duhueserofge-kuck-t
hien/si,hatt/ethueterofge-kuck-t
mirhunnerofge-kuck-t
dirhutterofge-kuck-t
sihunnerofge-kuck-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-kuck-t
duhaserofge-kuck-t
hien/si,hatt/ethaterofge-kuck-t
mirhatenerofge-kuck-t
dirhaterofge-kuck-t
sihatenerofge-kuck-t
Futur I
echwäert erofkuck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-kuck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofkuck-en
dugéifserofkuck-en
hien/si,hatt/etgéiferofkuck-en
mirgéifenerofkuck-en
dirgéifterofkuck-en
sigéifenerofkuck-en
Conditionnel Pass compos
echhtterofge-kuck-t
duhsserofge-kuck-t
hien/si,hatt/ethtterofge-kuck-t
mirhttenerofge-kuck-t
dirhtterofge-kuck-t
sihttenerofge-kuck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuck erof!
Plurielkuck-t erof!
erofge-kuck-t
erofkuck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerofge-kuck-t
dugësserofge-kuck-t
hie/si,hatt/etgëtterofge-kuck-t
mirginnerofge-kuck-t
dirgitterofge-kuck-t
siginnerofge-kuck-t
Pass compos
echsinnerofge-kuck-t ginn
dubasserofge-kuck-t ginn
hien/si,hatt/etasserofge-kuck-t ginn
mirsinnerofge-kuck-t ginn
dirsidderofge-kuck-t ginn
sisinnerofge-kuck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerofge-kuck-t ginn
duwaarserofge-kuck-t ginn
hien/si,hatt/etwarerofge-kuck-t ginn
mirwarenerofge-kuck-t ginn
dirwaarterofge-kuck-t ginn
siwarenerofge-kuck-t ginn
Futur I
echwäert erofge-kuck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-kuck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erofge-kuck-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erofge-kuck-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erofge-kuck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuck-enbekuck-endrakuck-enduerchkuck-enmkuck-enerauskuck-eneriwwerkuck-eneropkuck-enewechkuck-eniwwerkuck-eniwwerkuck-enkuck-ennokuck-enofkuck-enopkuck-enukuck-enverkuck-enzerckkuck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles