E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
adaptéieren angleichen, anpassen (D)adapter (F)
Stammformen adaptéierenadaptéiertadaptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadaptéieren
duadaptéiers
hien/si,hatt/etadaptéiert
miradaptéieren
diradaptéiert
siadaptéieren
Passé composé
echhunnadaptéiert
duhuesadaptéiert
hien/si,hatt/ethuetadaptéiert
mirhunnadaptéiert
dirhuttadaptéiert
sihunnadaptéiert
Plus-que-parfait
echhatadaptéiert
duhasadaptéiert
hien/si,hatt/ethatadaptéiert
mirhatenadaptéiert
dirhatadaptéiert
sihatenadaptéiert
Futur I
echwäert adaptéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adaptéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadaptéieren
dugéifsadaptéieren
hien/si,hatt/etgéifadaptéieren
mirgéifenadaptéieren
dirgéiftadaptéieren
sigéifenadaptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättadaptéiert
duhässadaptéiert
hien/si,hatt/ethättadaptéiert
mirhättenadaptéiert
dirhättadaptéiert
sihättenadaptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradaptéier!
Plurieladaptéiert!
adaptéiert
adaptéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnadaptéiert
dugëssadaptéiert
hie/si,hatt/etgëttadaptéiert
mirginnadaptéiert
dirgittadaptéiert
siginnadaptéiert
Passé composé
echsinnadaptéiert ginn
dubassadaptéiert ginn
hien/si,hatt/etassadaptéiert ginn
mirsinnadaptéiert ginn
dirsiddadaptéiert ginn
sisinnadaptéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaradaptéiert ginn
duwaarsadaptéiert ginn
hien/si,hatt/etwaradaptéiert ginn
mirwarenadaptéiert ginn
dirwaartadaptéiert ginn
siwarenadaptéiert ginn
Futur I
echwäert adaptéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adaptéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif adaptéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif adaptéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier adaptéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles