E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechkucken wegsehen (D) – dtourner le regard (F)
Stammformen ewechkuckenkuckt ewechewechgekuckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkucken ewech
dukucks ewech
hien/si,hatt/etkuckt ewech
mirkucken ewech
dirkuckt ewech
sikucken ewech
Pass compos
echhunnewechgekuckt
duhuesewechgekuckt
hien/si,hatt/ethuetewechgekuckt
mirhunnewechgekuckt
dirhuttewechgekuckt
sihunnewechgekuckt
Plus-que-parfait
echhatewechgekuckt
duhasewechgekuckt
hien/si,hatt/ethatewechgekuckt
mirhatenewechgekuckt
dirhatewechgekuckt
sihatenewechgekuckt
Futur I
echwäert ewechkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkucken
dugéifsewechkucken
hien/si,hatt/etgéifewechkucken
mirgéifenewechkucken
dirgéiftewechkucken
sigéifenewechkucken
Conditionnel Pass compos
echhttewechgekuckt
duhssewechgekuckt
hien/si,hatt/ethttewechgekuckt
mirhttenewechgekuckt
dirhttewechgekuckt
sihttenewechgekuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuck ewech!
Plurielkuckt ewech!
ewechgekuckt
ewechkucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechgekuckt
dugëssewechgekuckt
hie/si,hatt/etgëttewechgekuckt
mirginnewechgekuckt
dirgittewechgekuckt
siginnewechgekuckt
Pass compos
echsinnewechgekuckt ginn
dubassewechgekuckt ginn
hien/si,hatt/etassewechgekuckt ginn
mirsinnewechgekuckt ginn
dirsiddewechgekuckt ginn
sisinnewechgekuckt ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgekuckt ginn
duwaarsewechgekuckt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgekuckt ginn
mirwarenewechgekuckt ginn
dirwaartewechgekuckt ginn
siwarenewechgekuckt ginn
Futur I
echwäert ewechgekuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgekuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechgekuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechgekuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechgekuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckeneriwwerkuckenerofkuckeneropkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles