E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechkuck-en wegsehen (D)dtourner le regard (F)
Stammformen ewechkuck-enkuck-t ewechewechge-kuck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuck-en ewech
dukuck-s ewech
hien/si,hatt/etkuck-t ewech
mirkuck-en ewech
dirkuck-t ewech
sikuck-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-kuck-t
duhuesewechge-kuck-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-kuck-t
mirhunnewechge-kuck-t
dirhuttewechge-kuck-t
sihunnewechge-kuck-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-kuck-t
duhasewechge-kuck-t
hien/si,hatt/ethatewechge-kuck-t
mirhatenewechge-kuck-t
dirhatewechge-kuck-t
sihatenewechge-kuck-t
Futur I
echwäert ewechkuck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-kuck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkuck-en
dugéifsewechkuck-en
hien/si,hatt/etgéifewechkuck-en
mirgéifenewechkuck-en
dirgéiftewechkuck-en
sigéifenewechkuck-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-kuck-t
duhssewechge-kuck-t
hien/si,hatt/ethttewechge-kuck-t
mirhttenewechge-kuck-t
dirhttewechge-kuck-t
sihttenewechge-kuck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuck ewech!
Plurielkuck-t ewech!
ewechge-kuck-t
ewechkuck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechge-kuck-t
dugëssewechge-kuck-t
hie/si,hatt/etgëttewechge-kuck-t
mirginnewechge-kuck-t
dirgittewechge-kuck-t
siginnewechge-kuck-t
Pass compos
echsinnewechge-kuck-t ginn
dubassewechge-kuck-t ginn
hien/si,hatt/etassewechge-kuck-t ginn
mirsinnewechge-kuck-t ginn
dirsiddewechge-kuck-t ginn
sisinnewechge-kuck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarewechge-kuck-t ginn
duwaarsewechge-kuck-t ginn
hien/si,hatt/etwarewechge-kuck-t ginn
mirwarenewechge-kuck-t ginn
dirwaartewechge-kuck-t ginn
siwarenewechge-kuck-t ginn
Futur I
echwäert ewechge-kuck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-kuck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechge-kuck-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechge-kuck-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechge-kuck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuck-enbekuck-endrakuck-enduerchkuck-enmkuck-enerauskuck-eneriwwerkuck-enerofkuck-eneropkuck-eniwwerkuck-eniwwerkuck-enkuck-ennokuck-enofkuck-enopkuck-enukuck-enverkuck-enzerckkuck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles