E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerkucken bersehen (D)sans voir, ne pas voir qch. (F)
Stammformen iwwerkuckeniwwerkucktiwwerkuckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkucken
duiwwerkucks
hien/si,hatt/etiwwerkuckt
miriwwerkucken
diriwwerkuckt
siiwwerkucken
Pass compos
echhunniwwerkuckt
duhuesiwwerkuckt
hien/si,hatt/ethuetiwwerkuckt
mirhunniwwerkuckt
dirhuttiwwerkuckt
sihunniwwerkuckt
Plus-que-parfait
echhatiwwerkuckt
duhasiwwerkuckt
hien/si,hatt/ethatiwwerkuckt
mirhateniwwerkuckt
dirhatiwwerkuckt
sihateniwwerkuckt
Futur I
echwäert iwwerkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkucken
dugéifsiwwerkucken
hien/si,hatt/etgéifiwwerkucken
mirgéifeniwwerkucken
dirgéiftiwwerkucken
sigéifeniwwerkucken
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerkuckt
duhssiwwerkuckt
hien/si,hatt/ethttiwwerkuckt
mirhtteniwwerkuckt
dirhttiwwerkuckt
sihtteniwwerkuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerkuck!
Plurieliwwerkuckt!
iwwerkuckt
iwwerkucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerkuckt
dugëssiwwerkuckt
hie/si,hatt/etgëttiwwerkuckt
mirginniwwerkuckt
dirgittiwwerkuckt
siginniwwerkuckt
Pass compos
echsinniwwerkuckt ginn
dubassiwwerkuckt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerkuckt ginn
mirsinniwwerkuckt ginn
dirsiddiwwerkuckt ginn
sisinniwwerkuckt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerkuckt ginn
duwaarsiwwerkuckt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerkuckt ginn
mirwareniwwerkuckt ginn
dirwaartiwwerkuckt ginn
siwareniwwerkuckt ginn
Futur I
echwäert iwwerkuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerkuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerkuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerkuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckeneriwwerkuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Remarquen (intern)
Partizip:iwwerkuckt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles