E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ukuerbel-en ankurbeln (D)relancer, stimuler (F)
Stammformen ukuerbel-enkuerbel-t unuge-kuerbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuerbel-en un
dukuerbel-s un
hien/si,hatt/etkuerbel-t un
mirkuerbel-en un
dirkuerbel-t un
sikuerbel-en un
Pass compos
echhunnuge-kuerbel-t
duhuesuge-kuerbel-t
hien/si,hatt/ethuetuge-kuerbel-t
mirhunnuge-kuerbel-t
dirhuttuge-kuerbel-t
sihunnuge-kuerbel-t
Plus-que-parfait
echhatuge-kuerbel-t
duhasuge-kuerbel-t
hien/si,hatt/ethatuge-kuerbel-t
mirhatenuge-kuerbel-t
dirhatuge-kuerbel-t
sihatenuge-kuerbel-t
Futur I
echwäert ukuerbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-kuerbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukuerbel-en
dugéifsukuerbel-en
hien/si,hatt/etgéifukuerbel-en
mirgéifenukuerbel-en
dirgéiftukuerbel-en
sigéifenukuerbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-kuerbel-t
duhssuge-kuerbel-t
hien/si,hatt/ethttuge-kuerbel-t
mirhttenuge-kuerbel-t
dirhttuge-kuerbel-t
sihttenuge-kuerbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuerbel un!
Plurielkuerbel-t un!
uge-kuerbel-t
ukuerbel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-kuerbel-t
dugëssuge-kuerbel-t
hie/si,hatt/etgëttuge-kuerbel-t
mirginnuge-kuerbel-t
dirgittuge-kuerbel-t
siginnuge-kuerbel-t
Pass compos
echsinnuge-kuerbel-t ginn
dubassuge-kuerbel-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-kuerbel-t ginn
mirsinnuge-kuerbel-t ginn
dirsidduge-kuerbel-t ginn
sisinnuge-kuerbel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-kuerbel-t ginn
duwaarsuge-kuerbel-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-kuerbel-t ginn
mirwarenuge-kuerbel-t ginn
dirwaartuge-kuerbel-t ginn
siwarenuge-kuerbel-t ginn
Futur I
echwäert uge-kuerbel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-kuerbel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-kuerbel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-kuerbel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-kuerbel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkuerbel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles