E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kujenéieren peinigen (D) – tourmenter (F)
Stammformen kujenéierenkujenéiertkujenéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkujenéieren
dukujenéiers
hien/si,hatt/etkujenéiert
mirkujenéieren
dirkujenéiert
sikujenéieren
Passé composé
echhukujenéiert
duhueskujenéiert
hien/si,hatt/ethuetkujenéiert
mirhukujenéiert
dirhuttkujenéiert
sihukujenéiert
Plus-que-parfait
echhatkujenéiert
duhaskujenéiert
hien/si,hatt/ethatkujenéiert
mirhatekujenéiert
dirhatkujenéiert
sihatekujenéiert
Futur I
echwäert kujenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kujenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkujenéieren
dugéifskujenéieren
hien/si,hatt/etgéifkujenéieren
mirgéifekujenéieren
dirgéiftkujenéieren
sigéifekujenéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkujenéiert
duhässkujenéiert
hien/si,hatt/ethättkujenéiert
mirhättekujenéiert
dirhättkujenéiert
sihättekujenéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkujenéier!
Plurielkujenéiert!
kujenéiert
kujenéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikujenéiert
dugësskujenéiert
hie/si,hatt/etgëttkujenéiert
mirgikujenéiert
dirgittkujenéiert
sigikujenéiert
Passé composé
echsikujenéiert ginn
dubasskujenéiert ginn
hien/si,hatt/etasskujenéiert ginn
mirsikujenéiert ginn
dirsiddkujenéiert ginn
sisikujenéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkujenéiert ginn
duwaarskujenéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkujenéiert ginn
mirwarekujenéiert ginn
dirwaartkujenéiert ginn
siwarekujenéiert ginn
Futur I
echwäert kujenéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kujenéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kujenéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kujenéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kujenéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles