E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kultivéieren kultivieren (D)cultiver (F)
Stammformen kultivéierenkultivéiertkultivéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkultivéieren
dukultivéiers
hien/si,hatt/etkultivéiert
mirkultivéieren
dirkultivéiert
sikultivéieren
Passé composé
echhukultivéiert
duhueskultivéiert
hien/si,hatt/ethuetkultivéiert
mirhukultivéiert
dirhuttkultivéiert
sihukultivéiert
Plus-que-parfait
echhatkultivéiert
duhaskultivéiert
hien/si,hatt/ethatkultivéiert
mirhatekultivéiert
dirhatkultivéiert
sihatekultivéiert
Futur I
echwäert kultivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kultivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkultivéieren
dugéifskultivéieren
hien/si,hatt/etgéifkultivéieren
mirgéifekultivéieren
dirgéiftkultivéieren
sigéifekultivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkultivéiert
duhässkultivéiert
hien/si,hatt/ethättkultivéiert
mirhättekultivéiert
dirhättkultivéiert
sihättekultivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkultivéier!
Plurielkultivéiert!
kultivéiert
kultivéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikultivéiert
dugësskultivéiert
hie/si,hatt/etgëttkultivéiert
mirgikultivéiert
dirgittkultivéiert
sigikultivéiert
Passé composé
echsikultivéiert ginn
dubasskultivéiert ginn
hien/si,hatt/etasskultivéiert ginn
mirsikultivéiert ginn
dirsiddkultivéiert ginn
sisikultivéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkultivéiert ginn
duwaarskultivéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkultivéiert ginn
mirwarekultivéiert ginn
dirwaartkultivéiert ginn
siwarekultivéiert ginn
Futur I
echwäert kultivéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kultivéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kultivéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kultivéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kultivéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles