E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech kummeren kummern (D)s'occuper de qc. (F)
Stammformen sech kummerenkummert sech sech gekummert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkummere mech
dukummers dech
hien/si,hatt/etkummert sech
mirkummeren eis
dirkummert iech
sikummere sech
Pass compos
echhumechgekummert
duhuesdechgekummert
hien/si,hatt/ethuetsechgekummert
mirhunneisgekummert
dirhuttiechgekummert
sihusechgekummert
Plus-que-parfait
echhatmechgekummert
duhasdechgekummert
hien/si,hatt/ethatsechgekummert
mirhateneisgekummert
dirhatiechgekummert
sihatesechgekummert
Futur I
echwäert kummeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekummert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkummeren
dugéifskummeren
hien/si,hatt/etgéifkummeren
mirgéifekummeren
dirgéiftkummeren
sigéifekummeren
Conditionnel Pass compos
echhttmechgekummert
duhssdechgekummert
hien/si,hatt/ethttsechgekummert
mirhtteneisgekummert
dirhttiechgekummert
sihättesechgekummert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkummerdech!
Plurielkummertiech!
gekummert
kummeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles