E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskuréieren auskurieren (D) – guérir (F)
Stammformen auskuréierenkuréiert ausauskuréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkuréieren aus
dukuréiers aus
hien/si,hatt/etkuréiert aus
mirkuréieren aus
dirkuréiert aus
sikuréieren aus
Passé composé
echhunnauskuréiert
duhuesauskuréiert
hien/si,hatt/ethuetauskuréiert
mirhunnauskuréiert
dirhuttauskuréiert
sihunnauskuréiert
Plus-que-parfait
echhatauskuréiert
duhasauskuréiert
hien/si,hatt/ethatauskuréiert
mirhatenauskuréiert
dirhatauskuréiert
sihatenauskuréiert
Futur I
echwäert auskuréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert auskuréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskuréieren
dugéifsauskuréieren
hien/si,hatt/etgéifauskuréieren
mirgéifenauskuréieren
dirgéiftauskuréieren
sigéifenauskuréieren
Conditionnel Passé composé
echhättauskuréiert
duhässauskuréiert
hien/si,hatt/ethättauskuréiert
mirhättenauskuréiert
dirhättauskuréiert
sihättenauskuréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuréier aus!
Plurielkuréiert aus!
auskuréiert
auskuréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnauskuréiert
dugëssauskuréiert
hie/si,hatt/etgëttauskuréiert
mirginnauskuréiert
dirgittauskuréiert
siginnauskuréiert
Passé composé
echsinnauskuréiert ginn
dubassauskuréiert ginn
hien/si,hatt/etassauskuréiert ginn
mirsinnauskuréiert ginn
dirsiddauskuréiert ginn
sisinnauskuréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarauskuréiert ginn
duwaarsauskuréiert ginn
hien/si,hatt/etwarauskuréiert ginn
mirwarenauskuréiert ginn
dirwaartauskuréiert ginn
siwarenauskuréiert ginn
Futur I
echwäert auskuréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert auskuréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif auskuréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif auskuréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier auskuréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kuréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles