E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kutschéieren kutschieren (D) – balader (F)
Stammformen kutschéierenkutschéiertkutschéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkutschéieren
dukutschéiers
hien/si,hatt/etkutschéiert
mirkutschéieren
dirkutschéiert
sikutschéieren
Passé composé
echhukutschéiert
duhueskutschéiert
hien/si,hatt/ethuetkutschéiert
mirhukutschéiert
dirhuttkutschéiert
sihukutschéiert
Plus-que-parfait
echhatkutschéiert
duhaskutschéiert
hien/si,hatt/ethatkutschéiert
mirhatekutschéiert
dirhatkutschéiert
sihatekutschéiert
Futur I
echwäert kutschéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kutschéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkutschéieren
dugéifskutschéieren
hien/si,hatt/etgéifkutschéieren
mirgéifekutschéieren
dirgéiftkutschéieren
sigéifekutschéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkutschéiert
duhässkutschéiert
hien/si,hatt/ethättkutschéiert
mirhättekutschéiert
dirhättkutschéiert
sihättekutschéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkutschéier!
Plurielkutschéiert!
kutschéiert
kutschéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikutschéiert
dugësskutschéiert
hie/si,hatt/etgëttkutschéiert
mirgikutschéiert
dirgittkutschéiert
sigikutschéiert
Passé composé
echsikutschéiert ginn
dubasskutschéiert ginn
hien/si,hatt/etasskutschéiert ginn
mirsikutschéiert ginn
dirsiddkutschéiert ginn
sisikutschéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkutschéiert ginn
duwaarskutschéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkutschéiert ginn
mirwarekutschéiert ginn
dirwaartkutschéiert ginn
siwarekutschéiert ginn
Futur I
echwäert kutschéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kutschéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kutschéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kutschéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kutschéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles