E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kutsch-éier-en kutschieren (D) – balader (F)
Stammformen kutsch-éier-enkutsch-éier-tkutsch-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkutsch-éier-en
dukutsch-éier-s
hien/si,hatt/etkutsch-éier-t
mirkutsch-éier-en
dirkutsch-éier-t
sikutsch-éier-en
Passé composé
echhukutsch-éier-t
duhueskutsch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkutsch-éier-t
mirhukutsch-éier-t
dirhuttkutsch-éier-t
sihukutsch-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkutsch-éier-t
duhaskutsch-éier-t
hien/si,hatt/ethatkutsch-éier-t
mirhatekutsch-éier-t
dirhatkutsch-éier-t
sihatekutsch-éier-t
Futur I
echwäert kutsch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kutsch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkutsch-éier-en
dugéifskutsch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkutsch-éier-en
mirgéifekutsch-éier-en
dirgéiftkutsch-éier-en
sigéifekutsch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkutsch-éier-t
duhässkutsch-éier-t
hien/si,hatt/ethättkutsch-éier-t
mirhättekutsch-éier-t
dirhättkutsch-éier-t
sihättekutsch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkutsch-éier!
Plurielkutsch-éier-t!
kutsch-éier-t
kutsch-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikutsch-éier-t
dugësskutsch-éier-t
hie/si,hatt/etgëttkutsch-éier-t
mirgikutsch-éier-t
dirgittkutsch-éier-t
sigikutsch-éier-t
Passé composé
echsikutsch-éier-t ginn
dubasskutsch-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasskutsch-éier-t ginn
mirsikutsch-éier-t ginn
dirsiddkutsch-éier-t ginn
sisikutsch-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarkutsch-éier-t ginn
duwaarskutsch-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarkutsch-éier-t ginn
mirwarekutsch-éier-t ginn
dirwaartkutsch-éier-t ginn
siwarekutsch-éier-t ginn
Futur I
echwäert kutsch-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kutsch-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kutsch-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kutsch-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kutsch-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles