E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkuuschten verkosten (D) – dguster qc. (F)
Stammformen verkuuschtenverkuuschtverkuuscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkuuschten
duverkuuschts
hien/si,hatt/etverkuuscht
mirverkuuschten
dirverkuuscht
siverkuuschten
Pass compos
echhuverkuuscht
duhuesverkuuscht
hien/si,hatt/ethuetverkuuscht
mirhuverkuuscht
dirhuttverkuuscht
sihuverkuuscht
Plus-que-parfait
echhatverkuuscht
duhasverkuuscht
hien/si,hatt/ethatverkuuscht
mirhateverkuuscht
dirhatverkuuscht
sihateverkuuscht
Futur I
echwäert verkuuschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkuuscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkuuschten
dugéifsverkuuschten
hien/si,hatt/etgéifverkuuschten
mirgéifeverkuuschten
dirgéiftverkuuschten
sigéifeverkuuschten
Conditionnel Pass compos
echhttverkuuscht
duhssverkuuscht
hien/si,hatt/ethttverkuuscht
mirhätteverkuuscht
dirhttverkuuscht
sihätteverkuuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkuuscht!
Plurielverkuuscht!
verkuuscht
verkuuschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkuuscht
dugëssverkuuscht
hie/si,hatt/etgëttverkuuscht
mirgiverkuuscht
dirgittverkuuscht
sigiverkuuscht
Pass compos
echsiverkuuscht ginn
dubassverkuuscht ginn
hien/si,hatt/etassverkuuscht ginn
mirsiverkuuscht ginn
dirsiddverkuuscht ginn
sisiverkuuscht ginn
Plus-que-parfait
echwarverkuuscht ginn
duwaarsverkuuscht ginn
hien/si,hatt/etwarverkuuscht ginn
mirwareverkuuscht ginn
dirwaartverkuuscht ginn
siwareverkuuscht ginn
Futur I
echwäert verkuuscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkuuscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkuuscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkuuscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkuuscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles