E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verlaang-en verlangen (D)exiger, demander (F)
Stammformen verlaang-enverlaang-tverlaang-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlaang-en
duverlaang-s
hien/si,hatt/etverlaang-t
mirverlaang-en
dirverlaang-t
siverlaang-en
Pass compos
echhuverlaang-t
duhuesverlaang-t
hien/si,hatt/ethuetverlaang-t
mirhuverlaang-t
dirhuttverlaang-t
sihuverlaang-t
Plus-que-parfait
echhatverlaang-t
duhasverlaang-t
hien/si,hatt/ethatverlaang-t
mirhateverlaang-t
dirhatverlaang-t
sihateverlaang-t
Futur I
echwäert verlaang-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlaang-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlaang-en
dugéifsverlaang-en
hien/si,hatt/etgéifverlaang-en
mirgéifeverlaang-en
dirgéiftverlaang-en
sigéifeverlaang-en
Conditionnel Pass compos
echhttverlaang-t
duhssverlaang-t
hien/si,hatt/ethttverlaang-t
mirhätteverlaang-t
dirhttverlaang-t
sihätteverlaang-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlaang!
Plurielverlaang-t!
verlaang-t
verlaang-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverlaang-t
dugëssverlaang-t
hie/si,hatt/etgëttverlaang-t
mirgiverlaang-t
dirgittverlaang-t
sigiverlaang-t
Pass compos
echsiverlaang-t ginn
dubassverlaang-t ginn
hien/si,hatt/etassverlaang-t ginn
mirsiverlaang-t ginn
dirsiddverlaang-t ginn
sisiverlaang-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverlaang-t ginn
duwaarsverlaang-t ginn
hien/si,hatt/etwarverlaang-t ginn
mirwareverlaang-t ginn
dirwaartverlaang-t ginn
siwareverlaang-t ginn
Futur I
echwäert verlaang-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlaang-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verlaang-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verlaang-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verlaang-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofverlaang-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles