E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
biewen beben (D)frmir, trembler (F)tremble (E)
Stammformen biewenbieftgebieft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiewen
dubiefs
hien/si,hatt/etbieft
mirbiewen
dirbieft
sibiewen
Pass compos
echhugebieft
duhuesgebieft
hien/si,hatt/ethuetgebieft
mirhugebieft
dirhuttgebieft
sihugebieft
Plus-que-parfait
echhatgebieft
duhasgebieft
hien/si,hatt/ethatgebieft
mirhategebieft
dirhatgebieft
sihategebieft
Futur I
echwäert biewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiewen
dugéifsbiewen
hien/si,hatt/etgéifbiewen
mirgéifebiewen
dirgéiftbiewen
sigéifebiewen
Conditionnel Pass compos
echhttgebieft
duhssgebieft
hien/si,hatt/ethttgebieft
mirhättegebieft
dirhttgebieft
sihättegebieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbief!
Plurielbieft!
gebieft
biewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles