E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auslaatschen auslatschen (Schuhe) (D) – user (des chaussures) (F)
Stammformen auslaatschenlaatscht ausausgelaatscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaatschen aus
dulaatschs aus
hien/si,hatt/etlaatscht aus
mirlaatschen aus
dirlaatscht aus
silaatschen aus
Pass compos
echhunnausgelaatscht
duhuesausgelaatscht
hien/si,hatt/ethuetausgelaatscht
mirhunnausgelaatscht
dirhuttausgelaatscht
sihunnausgelaatscht
Plus-que-parfait
echhatausgelaatscht
duhasausgelaatscht
hien/si,hatt/ethatausgelaatscht
mirhatenausgelaatscht
dirhatausgelaatscht
sihatenausgelaatscht
Futur I
echwäert auslaatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgelaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauslaatschen
dugéifsauslaatschen
hien/si,hatt/etgéifauslaatschen
mirgéifenauslaatschen
dirgéiftauslaatschen
sigéifenauslaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttausgelaatscht
duhssausgelaatscht
hien/si,hatt/ethttausgelaatscht
mirhttenausgelaatscht
dirhttausgelaatscht
sihttenausgelaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaatsch aus!
Pluriellaatscht aus!
ausgelaatscht
auslaatschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgelaatscht
dugëssausgelaatscht
hie/si,hatt/etgëttausgelaatscht
mirginnausgelaatscht
dirgittausgelaatscht
siginnausgelaatscht
Pass compos
echsinnausgelaatscht ginn
dubassausgelaatscht ginn
hien/si,hatt/etassausgelaatscht ginn
mirsinnausgelaatscht ginn
dirsiddausgelaatscht ginn
sisinnausgelaatscht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgelaatscht ginn
duwaarsausgelaatscht ginn
hien/si,hatt/etwarausgelaatscht ginn
mirwarenausgelaatscht ginn
dirwaartausgelaatscht ginn
siwarenausgelaatscht ginn
Futur I
echwäert ausgelaatscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgelaatscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgelaatscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgelaatscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgelaatscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
laatschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles