E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
laatschen latschen (D) – trottiner (F)
Stammformen laatschenlaatschtgelaatscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaatschen
dulaatschs
hien/si,hatt/etlaatscht
mirlaatschen
dirlaatscht
silaatschen
Pass compos
echhugelaatscht
duhuesgelaatscht
hien/si,hatt/ethuetgelaatscht
mirhugelaatscht
dirhuttgelaatscht
sihugelaatscht
Plus-que-parfait
echhatgelaatscht
duhasgelaatscht
hien/si,hatt/ethatgelaatscht
mirhategelaatscht
dirhatgelaatscht
sihategelaatscht
Futur I
echwäert laatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaatschen
dugéifslaatschen
hien/si,hatt/etgéiflaatschen
mirgéifelaatschen
dirgéiftlaatschen
sigéifelaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgelaatscht
duhssgelaatscht
hien/si,hatt/ethttgelaatscht
mirhättegelaatscht
dirhttgelaatscht
sihättegelaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaatsch!
Pluriellaatscht!
gelaatscht
laatschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigelaatscht
dugëssgelaatscht
hie/si,hatt/etgëttgelaatscht
mirgigelaatscht
dirgittgelaatscht
sigigelaatscht
Pass compos
echsigelaatscht ginn
dubassgelaatscht ginn
hien/si,hatt/etassgelaatscht ginn
mirsigelaatscht ginn
dirsiddgelaatscht ginn
sisigelaatscht ginn
Plus-que-parfait
echwargelaatscht ginn
duwaarsgelaatscht ginn
hien/si,hatt/etwargelaatscht ginn
mirwaregelaatscht ginn
dirwaartgelaatscht ginn
siwaregelaatscht ginn
Futur I
echwäert gelaatscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaatscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gelaatscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gelaatscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gelaatscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslaatschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles