E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lackéieren lackieren (D) – laquer (F)
Stammformen lackéierenlackéiertlackéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlackéieren
dulackéiers
hien/si,hatt/etlackéiert
mirlackéieren
dirlackéiert
silackéieren
Passé composé
echhulackéiert
duhueslackéiert
hien/si,hatt/ethuetlackéiert
mirhulackéiert
dirhuttlackéiert
sihulackéiert
Plus-que-parfait
echhatlackéiert
duhaslackéiert
hien/si,hatt/ethatlackéiert
mirhatelackéiert
dirhatlackéiert
sihatelackéiert
Futur I
echwäert lackéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lackéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackéieren
dugéifslackéieren
hien/si,hatt/etgéiflackéieren
mirgéifelackéieren
dirgéiftlackéieren
sigéifelackéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlackéiert
duhässlackéiert
hien/si,hatt/ethättlackéiert
mirhättelackéiert
dirhättlackéiert
sihättelackéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackéier!
Pluriellackéiert!
lackéiert
lackéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgilackéiert
dugësslackéiert
hie/si,hatt/etgëttlackéiert
mirgilackéiert
dirgittlackéiert
sigilackéiert
Passé composé
echsilackéiert ginn
dubasslackéiert ginn
hien/si,hatt/etasslackéiert ginn
mirsilackéiert ginn
dirsiddlackéiert ginn
sisilackéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarlackéiert ginn
duwaarslackéiert ginn
hien/si,hatt/etwarlackéiert ginn
mirwarelackéiert ginn
dirwaartlackéiert ginn
siwarelackéiert ginn
Futur I
echwäert lackéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lackéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif lackéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif lackéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier lackéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles