E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erauslackelen herauslocken (D)soutirer (F)
Stammformen erauslackelenlackelt erauserausgelackelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackelen eraus
dulackels eraus
hien/si,hatt/etlackelt eraus
mirlackelen eraus
dirlackelt eraus
silackelen eraus
Pass compos
echhunnerausgelackelt
duhueserausgelackelt
hien/si,hatt/ethueterausgelackelt
mirhunnerausgelackelt
dirhutterausgelackelt
sihunnerausgelackelt
Plus-que-parfait
echhaterausgelackelt
duhaserausgelackelt
hien/si,hatt/ethaterausgelackelt
mirhatenerausgelackelt
dirhaterausgelackelt
sihatenerausgelackelt
Futur I
echwäert erauslackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgelackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauslackelen
dugéifserauslackelen
hien/si,hatt/etgéiferauslackelen
mirgéifenerauslackelen
dirgéifterauslackelen
sigéifenerauslackelen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgelackelt
duhsserausgelackelt
hien/si,hatt/ethtterausgelackelt
mirhttenerausgelackelt
dirhtterausgelackelt
sihttenerausgelackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel eraus!
Pluriellackelt eraus!
erausgelackelt
erauslackelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgelackelt
dugësserausgelackelt
hie/si,hatt/etgëtterausgelackelt
mirginnerausgelackelt
dirgitterausgelackelt
siginnerausgelackelt
Pass compos
echsinnerausgelackelt ginn
dubasserausgelackelt ginn
hien/si,hatt/etasserausgelackelt ginn
mirsinnerausgelackelt ginn
dirsidderausgelackelt ginn
sisinnerausgelackelt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgelackelt ginn
duwaarserausgelackelt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgelackelt ginn
mirwarenerausgelackelt ginn
dirwaarterausgelackelt ginn
siwarenerausgelackelt ginn
Futur I
echwäert erausgelackelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgelackelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgelackelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgelackelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgelackelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackelenerbilackeleneroflackelenlackelenulackelen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles