E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erbilackelen herbeilocken (D) – attirer (F)
Stammformen erbilackelenlackelt erbierbigelackelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackelen erbi
dulackels erbi
hien/si,hatt/etlackelt erbi
mirlackelen erbi
dirlackelt erbi
silackelen erbi
Pass compos
echhunnerbigelackelt
duhueserbigelackelt
hien/si,hatt/ethueterbigelackelt
mirhunnerbigelackelt
dirhutterbigelackelt
sihunnerbigelackelt
Plus-que-parfait
echhaterbigelackelt
duhaserbigelackelt
hien/si,hatt/ethaterbigelackelt
mirhatenerbigelackelt
dirhaterbigelackelt
sihatenerbigelackelt
Futur I
echwäert erbilackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigelackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbilackelen
dugéifserbilackelen
hien/si,hatt/etgéiferbilackelen
mirgéifenerbilackelen
dirgéifterbilackelen
sigéifenerbilackelen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigelackelt
duhsserbigelackelt
hien/si,hatt/ethtterbigelackelt
mirhttenerbigelackelt
dirhtterbigelackelt
sihttenerbigelackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel erbi!
Pluriellackelt erbi!
erbigelackelt
erbilackelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerbigelackelt
dugësserbigelackelt
hie/si,hatt/etgëtterbigelackelt
mirginnerbigelackelt
dirgitterbigelackelt
siginnerbigelackelt
Pass compos
echsinnerbigelackelt ginn
dubasserbigelackelt ginn
hien/si,hatt/etasserbigelackelt ginn
mirsinnerbigelackelt ginn
dirsidderbigelackelt ginn
sisinnerbigelackelt ginn
Plus-que-parfait
echwarerbigelackelt ginn
duwaarserbigelackelt ginn
hien/si,hatt/etwarerbigelackelt ginn
mirwarenerbigelackelt ginn
dirwaarterbigelackelt ginn
siwarenerbigelackelt ginn
Futur I
echwäert erbigelackelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigelackelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erbigelackelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erbigelackelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erbigelackelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackelenerauslackeleneroflackelenlackelenulackelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles