E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbigelen ausbgeln (D)enlever qch. en repassant, rparer (F)get rid of any mistake (E)
Stammformen ausbigelenbigelt ausausgebigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbigelen aus
dubigels aus
hien/si,hatt/etbigelt aus
mirbigelen aus
dirbigelt aus
sibigelen aus
Pass compos
echhunnausgebigelt
duhuesausgebigelt
hien/si,hatt/ethuetausgebigelt
mirhunnausgebigelt
dirhuttausgebigelt
sihunnausgebigelt
Plus-que-parfait
echhatausgebigelt
duhasausgebigelt
hien/si,hatt/ethatausgebigelt
mirhatenausgebigelt
dirhatausgebigelt
sihatenausgebigelt
Futur I
echwäert ausbigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbigelen
dugéifsausbigelen
hien/si,hatt/etgéifausbigelen
mirgéifenausbigelen
dirgéiftausbigelen
sigéifenausbigelen
Conditionnel Pass compos
echhttausgebigelt
duhssausgebigelt
hien/si,hatt/ethttausgebigelt
mirhttenausgebigelt
dirhttausgebigelt
sihttenausgebigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbigel aus!
Plurielbigelt aus!
ausgebigelt
ausbigelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgebigelt
dugëssausgebigelt
hie/si,hatt/etgëttausgebigelt
mirginnausgebigelt
dirgittausgebigelt
siginnausgebigelt
Pass compos
echsinnausgebigelt ginn
dubassausgebigelt ginn
hien/si,hatt/etassausgebigelt ginn
mirsinnausgebigelt ginn
dirsiddausgebigelt ginn
sisinnausgebigelt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebigelt ginn
duwaarsausgebigelt ginn
hien/si,hatt/etwarausgebigelt ginn
mirwarenausgebigelt ginn
dirwaartausgebigelt ginn
siwarenausgebigelt ginn
Futur I
echwäert ausgebigelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebigelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebigelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebigelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgebigelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles