E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lackelen locken (D) – affrioler (F)
Stammformen lackelenlackeltgelackelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlackelen
dulackels
hien/si,hatt/etlackelt
mirlackelen
dirlackelt
silackelen
Pass compos
echhugelackelt
duhuesgelackelt
hien/si,hatt/ethuetgelackelt
mirhugelackelt
dirhuttgelackelt
sihugelackelt
Plus-que-parfait
echhatgelackelt
duhasgelackelt
hien/si,hatt/ethatgelackelt
mirhategelackelt
dirhatgelackelt
sihategelackelt
Futur I
echwäert lackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackelen
dugéifslackelen
hien/si,hatt/etgéiflackelen
mirgéifelackelen
dirgéiftlackelen
sigéifelackelen
Conditionnel Pass compos
echhttgelackelt
duhssgelackelt
hien/si,hatt/ethttgelackelt
mirhättegelackelt
dirhttgelackelt
sihättegelackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackel!
Pluriellackelt!
gelackelt
lackelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigelackelt
dugëssgelackelt
hie/si,hatt/etgëttgelackelt
mirgigelackelt
dirgittgelackelt
sigigelackelt
Pass compos
echsigelackelt ginn
dubassgelackelt ginn
hien/si,hatt/etassgelackelt ginn
mirsigelackelt ginn
dirsiddgelackelt ginn
sisigelackelt ginn
Plus-que-parfait
echwargelackelt ginn
duwaarsgelackelt ginn
hien/si,hatt/etwargelackelt ginn
mirwaregelackelt ginn
dirwaartgelackelt ginn
siwaregelackelt ginn
Futur I
echwäert gelackelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelackelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gelackelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gelackelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gelackelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eralackelenerauslackelenerbilackeleneroflackelenulackelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles