E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lackmeieren beschwindeln (D) – duper (F)
Stammformen lackmeierenlackmeiertgelackmeiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlackmeieren
dulackmeiers
hien/si,hatt/etlackmeiert
mirlackmeieren
dirlackmeiert
silackmeieren
Pass compos
echhugelackmeiert
duhuesgelackmeiert
hien/si,hatt/ethuetgelackmeiert
mirhugelackmeiert
dirhuttgelackmeiert
sihugelackmeiert
Plus-que-parfait
echhatgelackmeiert
duhasgelackmeiert
hien/si,hatt/ethatgelackmeiert
mirhategelackmeiert
dirhatgelackmeiert
sihategelackmeiert
Modale Futur I
echwäert lackmeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelackmeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflackmeieren
dugéifslackmeieren
hien/si,hatt/etgéiflackmeieren
mirgéifelackmeieren
dirgéiftlackmeieren
sigéifelackmeieren
Conditionnel pass compos
echhttgelackmeiert
duhssgelackmeiert
hien/si,hatt/ethttgelackmeiert
mirhättegelackmeiert
dirhttgelackmeiert
sihättegelackmeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlackmeier!
Pluriellackmeiert!
gelackmeiert
lackmeieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigelackmeiert
dugëssgelackmeiert
hie/si,hatt/etgëttgelackmeiert
mirgigelackmeiert
dirgittgelackmeiert
sigigelackmeiert
Pass compos
echsigelackmeiert ginn
dubassgelackmeiert ginn
hien/si,hatt/etassgelackmeiert ginn
mirsigelackmeiert ginn
dirsiddgelackmeiert ginn
sisigelackmeiert ginn
Plus-que-parfait
echwargelackmeiert ginn
duwaarsgelackmeiert ginn
hien/si,hatt/etwargelackmeiert ginn
mirwaregelackmeiert ginn
dirwaartgelackmeiert ginn
siwaregelackmeiert ginn
Modale Futur I
echwäert gelackmeiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelackmeiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gelackmeiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gelackmeiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gelackmeiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles