E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lädéieren lädieren (D)abîmer (F)
Stammformen lädéierenlädéiertlädéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlädéieren
dulädéiers
hien/si,hatt/etlädéiert
mirlädéieren
dirlädéiert
silädéieren
Passé composé
echhulädéiert
duhueslädéiert
hien/si,hatt/ethuetlädéiert
mirhulädéiert
dirhuttlädéiert
sihulädéiert
Plus-que-parfait
echhatlädéiert
duhaslädéiert
hien/si,hatt/ethatlädéiert
mirhatelädéiert
dirhatlädéiert
sihatelädéiert
Futur I
echwäert lädéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lädéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflädéieren
dugéifslädéieren
hien/si,hatt/etgéiflädéieren
mirgéifelädéieren
dirgéiftlädéieren
sigéifelädéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlädéiert
duhässlädéiert
hien/si,hatt/ethättlädéiert
mirhättelädéiert
dirhättlädéiert
sihättelädéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlädéier!
Pluriellädéiert!
lädéiert
lädéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgilädéiert
dugësslädéiert
hie/si,hatt/etgëttlädéiert
mirgilädéiert
dirgittlädéiert
sigilädéiert
Passé composé
echsilädéiert ginn
dubasslädéiert ginn
hien/si,hatt/etasslädéiert ginn
mirsilädéiert ginn
dirsiddlädéiert ginn
sisilädéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarlädéiert ginn
duwaarslädéiert ginn
hien/si,hatt/etwarlädéiert ginn
mirwarelädéiert ginn
dirwaartlädéiert ginn
siwarelädéiert ginn
Futur I
echwäert lädéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lädéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif lädéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif lädéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier lädéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles