E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eroflaf-en herunterlaufen (D)courir en bas (F)
Stammformen eroflaf-enleef-t eroferofge-laf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaf-en erof
duleef-s erof
hien/si,hatt/etleef-t erof
mirlaf-en erof
dirlaaf-t erof
silaf-en erof
Pass compos
echsinnerofge-laf
dubasserofge-laf
hien/si,hatt/etasserofge-laf
mirsinnerofge-laf
dirsidderofge-laf
sisinnerofge-laf
Plus-que-parfait
echwarerofge-laf
duwaarserofge-laf
hien/si,hatt/etwarerofge-laf
mirwarenerofge-laf
dirwaarterofge-laf
siwarenerofge-laf
Futur I
echwäert eroflaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-laf sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*lif erof
du*lif-s erof
hien/si,hatt/et*lif erof
mir*lif-en erof
dir*lif-t erof
si*lif-en erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferoflaf-en
dugéifseroflaf-en
hien/si,hatt/etgéiferoflaf-en
mirgéifeneroflaf-en
dirgéifteroflaf-en
sigéifeneroflaf-en
Conditionnel Pass compos
echwiererofge-laf
duwierserofge-laf
hien/si,hatt/etwiererofge-laf
mirwierenerofge-laf
dirwierterofge-laf
siwierenerofge-laf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaf erof!
Pluriellaaf-t erof!
erofge-laf
eroflaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaf-enauslaf-enbilaf-enduerchlaf-enmlaf-enmlaf-enentlaf-eneralaf-enerauslaf-eneroplaf-enewechlaf-enfortlaf-enhanneschtlaf-eniwwerlaf-eniwwerlaf-enlaf-enmatlaf-ennolaf-enoflaf-enoplaf-enulaf-enverlaf-envirlaf-enzercklaf-enzerlaf-enzoulaf-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv gebruchlich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles