E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausläffel-en auslöffeln (D) – vider (à  l'aide d'une cuillère) (F)
Stammformen ausläffel-enläffel-t ausausge-läffel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläffel-en aus
duläffel-s aus
hien/si,hatt/etläffel-t aus
mirläffel-en aus
dirläffel-t aus
siläffel-en aus
Passé composé
echhunnausge-läffel-t
duhuesausge-läffel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-läffel-t
mirhunnausge-läffel-t
dirhuttausge-läffel-t
sihunnausge-läffel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-läffel-t
duhasausge-läffel-t
hien/si,hatt/ethatausge-läffel-t
mirhatenausge-läffel-t
dirhatausge-läffel-t
sihatenausge-läffel-t
Futur I
echwäert ausläffel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-läffel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausläffel-en
dugéifsausläffel-en
hien/si,hatt/etgéifausläffel-en
mirgéifenausläffel-en
dirgéiftausläffel-en
sigéifenausläffel-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-läffel-t
duhässausge-läffel-t
hien/si,hatt/ethättausge-läffel-t
mirhättenausge-läffel-t
dirhättausge-läffel-t
sihättenausge-läffel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläffel aus!
Plurielläffel-t aus!
ausge-läffel-t
ausläffel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausge-läffel-t
dugëssausge-läffel-t
hie/si,hatt/etgëttausge-läffel-t
mirginnausge-läffel-t
dirgittausge-läffel-t
siginnausge-läffel-t
Passé composé
echsinnausge-läffel-t ginn
dubassausge-läffel-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-läffel-t ginn
mirsinnausge-läffel-t ginn
dirsiddausge-läffel-t ginn
sisinnausge-läffel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-läffel-t ginn
duwaarsausge-läffel-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-läffel-t ginn
mirwarenausge-läffel-t ginn
dirwaartausge-läffel-t ginn
siwarenausge-läffel-t ginn
Futur I
echwäert ausge-läffel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-läffel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-läffel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-läffel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausge-läffel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
läffel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles