E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
alageren einlagern (D) – entreposer, emmagasiner (F)
Stammformen alagerenlagert anagelagert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlageren an
dulagers an
hien/si,hatt/etlagert an
mirlageren an
dirlagert an
silageren an
Pass compos
echhunnagelagert
duhuesagelagert
hien/si,hatt/ethuetagelagert
mirhunnagelagert
dirhuttagelagert
sihunnagelagert
Plus-que-parfait
echhatagelagert
duhasagelagert
hien/si,hatt/ethatagelagert
mirhatenagelagert
dirhatagelagert
sihatenagelagert
Futur I
echwäert alageren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agelagert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalageren
dugéifsalageren
hien/si,hatt/etgéifalageren
mirgéifenalageren
dirgéiftalageren
sigéifenalageren
Conditionnel Pass compos
echhttagelagert
duhssagelagert
hien/si,hatt/ethttagelagert
mirhttenagelagert
dirhttagelagert
sihttenagelagert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlager an!
Pluriellagert an!
agelagert
alageren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagelagert
dugëssagelagert
hie/si,hatt/etgëttagelagert
mirginnagelagert
dirgittagelagert
siginnagelagert
Pass compos
echsinnagelagert ginn
dubassagelagert ginn
hien/si,hatt/etassagelagert ginn
mirsinnagelagert ginn
dirsiddagelagert ginn
sisinnagelagert ginn
Plus-que-parfait
echwaragelagert ginn
duwaarsagelagert ginn
hien/si,hatt/etwaragelagert ginn
mirwarenagelagert ginn
dirwaartagelagert ginn
siwarenagelagert ginn
Futur I
echwäert agelagert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agelagert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agelagert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agelagert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agelagert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
belagerenlagerenverlageren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles