E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lament-éier-en bejammern (D)lamenter (F)
Stammformen lament-éier-enlament-éier-tlament-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlament-éier-en
dulament-éier-s
hien/si,hatt/etlament-éier-t
mirlament-éier-en
dirlament-éier-t
silament-éier-en
Passé composé
echhulament-éier-t
duhueslament-éier-t
hien/si,hatt/ethuetlament-éier-t
mirhulament-éier-t
dirhuttlament-éier-t
sihulament-éier-t
Plus-que-parfait
echhatlament-éier-t
duhaslament-éier-t
hien/si,hatt/ethatlament-éier-t
mirhatelament-éier-t
dirhatlament-éier-t
sihatelament-éier-t
Futur I
echwäert lament-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lament-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflament-éier-en
dugéifslament-éier-en
hien/si,hatt/etgéiflament-éier-en
mirgéifelament-éier-en
dirgéiftlament-éier-en
sigéifelament-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättlament-éier-t
duhässlament-éier-t
hien/si,hatt/ethättlament-éier-t
mirhättelament-éier-t
dirhättlament-éier-t
sihättelament-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlament-éier!
Pluriellament-éier-t!
lament-éier-t
lament-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles