E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
laminéieren laminieren (D)
Stammformen laminéierenlaminéiertlaminéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlaminéieren
dulaminéiers
hien/si,hatt/etlaminéiert
mirlaminéieren
dirlaminéiert
silaminéieren
Passé composé
echhulaminéiert
duhueslaminéiert
hien/si,hatt/ethuetlaminéiert
mirhulaminéiert
dirhuttlaminéiert
sihulaminéiert
Plus-que-parfait
echhatlaminéiert
duhaslaminéiert
hien/si,hatt/ethatlaminéiert
mirhatelaminéiert
dirhatlaminéiert
sihatelaminéiert
Futur I
echwäert laminéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert laminéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaminéieren
dugéifslaminéieren
hien/si,hatt/etgéiflaminéieren
mirgéifelaminéieren
dirgéiftlaminéieren
sigéifelaminéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlaminéiert
duhässlaminéiert
hien/si,hatt/ethättlaminéiert
mirhättelaminéiert
dirhättlaminéiert
sihättelaminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaminéier!
Pluriellaminéiert!
laminéiert
laminéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgilaminéiert
dugësslaminéiert
hie/si,hatt/etgëttlaminéiert
mirgilaminéiert
dirgittlaminéiert
sigilaminéiert
Passé composé
echsilaminéiert ginn
dubasslaminéiert ginn
hien/si,hatt/etasslaminéiert ginn
mirsilaminéiert ginn
dirsiddlaminéiert ginn
sisilaminéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarlaminéiert ginn
duwaarslaminéiert ginn
hien/si,hatt/etwarlaminéiert ginn
mirwarelaminéiert ginn
dirwaartlaminéiert ginn
siwarelaminéiert ginn
Futur I
echwäert laminéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert laminéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif laminéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif laminéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier laminéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles