E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lancéieren starten lassen (D) – lancer (F)
Stammformen lancéierenlancéiertlancéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlancéieren
dulancéiers
hien/si,hatt/etlancéiert
mirlancéieren
dirlancéiert
silancéieren
Passé composé
echhulancéiert
duhueslancéiert
hien/si,hatt/ethuetlancéiert
mirhulancéiert
dirhuttlancéiert
sihulancéiert
Plus-que-parfait
echhatlancéiert
duhaslancéiert
hien/si,hatt/ethatlancéiert
mirhatelancéiert
dirhatlancéiert
sihatelancéiert
Futur I
echwäert lancéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lancéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflancéieren
dugéifslancéieren
hien/si,hatt/etgéiflancéieren
mirgéifelancéieren
dirgéiftlancéieren
sigéifelancéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlancéiert
duhässlancéiert
hien/si,hatt/ethättlancéiert
mirhättelancéiert
dirhättlancéiert
sihättelancéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlancéier!
Pluriellancéiert!
lancéiert
lancéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgilancéiert
dugësslancéiert
hie/si,hatt/etgëttlancéiert
mirgilancéiert
dirgittlancéiert
sigilancéiert
Passé composé
echsilancéiert ginn
dubasslancéiert ginn
hien/si,hatt/etasslancéiert ginn
mirsilancéiert ginn
dirsiddlancéiert ginn
sisilancéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarlancéiert ginn
duwaarslancéiert ginn
hien/si,hatt/etwarlancéiert ginn
mirwarelancéiert ginn
dirwaartlancéiert ginn
siwarelancéiert ginn
Futur I
echwäert lancéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lancéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif lancéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif lancéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier lancéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
relancéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles