E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
addéieren addieren (D) – additionner (F) – to add (E)
Stammformen addéierenaddéiertaddéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaddéieren
duaddéiers
hien/si,hatt/etaddéiert
miraddéieren
diraddéiert
siaddéieren
Passé composé
echhunnaddéiert
duhuesaddéiert
hien/si,hatt/ethuetaddéiert
mirhunnaddéiert
dirhuttaddéiert
sihunnaddéiert
Plus-que-parfait
echhataddéiert
duhasaddéiert
hien/si,hatt/ethataddéiert
mirhatenaddéiert
dirhataddéiert
sihatenaddéiert
Futur I
echwäert addéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert addéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaddéieren
dugéifsaddéieren
hien/si,hatt/etgéifaddéieren
mirgéifenaddéieren
dirgéiftaddéieren
sigéifenaddéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaddéiert
duhässaddéiert
hien/si,hatt/ethättaddéiert
mirhättenaddéiert
dirhättaddéiert
sihättenaddéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraddéier!
Plurieladdéiert!
addéiert
addéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaddéiert
dugëssaddéiert
hie/si,hatt/etgëttaddéiert
mirginnaddéiert
dirgittaddéiert
siginnaddéiert
Passé composé
echsinnaddéiert ginn
dubassaddéiert ginn
hien/si,hatt/etassaddéiert ginn
mirsinnaddéiert ginn
dirsiddaddéiert ginn
sisinnaddéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraddéiert ginn
duwaarsaddéiert ginn
hien/si,hatt/etwaraddéiert ginn
mirwarenaddéiert ginn
dirwaartaddéiert ginn
siwarenaddéiert ginn
Futur I
echwäert addéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert addéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif addéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif addéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier addéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles