E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
add-éier-en addieren (D) – additionner (F) – to add (E)
Stammformen add-éier-enadd-éier-tadd-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echadd-éier-en
duadd-éier-s
hien/si,hatt/etadd-éier-t
miradd-éier-en
diradd-éier-t
siadd-éier-en
Passé composé
echhunnadd-éier-t
duhuesadd-éier-t
hien/si,hatt/ethuetadd-éier-t
mirhunnadd-éier-t
dirhuttadd-éier-t
sihunnadd-éier-t
Plus-que-parfait
echhatadd-éier-t
duhasadd-éier-t
hien/si,hatt/ethatadd-éier-t
mirhatenadd-éier-t
dirhatadd-éier-t
sihatenadd-éier-t
Modale Futur I
echwäert add-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert add-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadd-éier-en
dugéifsadd-éier-en
hien/si,hatt/etgéifadd-éier-en
mirgéifenadd-éier-en
dirgéiftadd-éier-en
sigéifenadd-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättadd-éier-t
duhässadd-éier-t
hien/si,hatt/ethättadd-éier-t
mirhättenadd-éier-t
dirhättadd-éier-t
sihättenadd-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradd-éier!
Plurieladd-éier-t!
add-éier-t
add-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnadd-éier-t
dugëssadd-éier-t
hie/si,hatt/etgëttadd-éier-t
mirginnadd-éier-t
dirgittadd-éier-t
siginnadd-éier-t
Passé composé
echsinnadd-éier-t ginn
dubassadd-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassadd-éier-t ginn
mirsinnadd-éier-t ginn
dirsiddadd-éier-t ginn
sisinnadd-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaradd-éier-t ginn
duwaarsadd-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaradd-éier-t ginn
mirwarenadd-éier-t ginn
dirwaartadd-éier-t ginn
siwarenadd-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert add-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert add-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif add-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif add-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier add-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles