E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
langweilen langweilen (D) – s'ennuyer (F)
Stammformen langweilenlangweiltgelangweilt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlangweilen
dulangweils
hien/si,hatt/etlangweilt
mirlangweilen
dirlangweilt
silangweilen
Pass compos
echhugelangweilt
duhuesgelangweilt
hien/si,hatt/ethuetgelangweilt
mirhugelangweilt
dirhuttgelangweilt
sihugelangweilt
Plus-que-parfait
echhatgelangweilt
duhasgelangweilt
hien/si,hatt/ethatgelangweilt
mirhategelangweilt
dirhatgelangweilt
sihategelangweilt
Modale Futur I
echwäert langweilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelangweilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflangweilen
dugéifslangweilen
hien/si,hatt/etgéiflangweilen
mirgéifelangweilen
dirgéiftlangweilen
sigéifelangweilen
Conditionnel pass compos
echhttgelangweilt
duhssgelangweilt
hien/si,hatt/ethttgelangweilt
mirhättegelangweilt
dirhttgelangweilt
sihättegelangweilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlangweil!
Pluriellangweilt!
gelangweilt
langweilen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigelangweilt
dugëssgelangweilt
hie/si,hatt/etgëttgelangweilt
mirgigelangweilt
dirgittgelangweilt
sigigelangweilt
Pass compos
echsigelangweilt ginn
dubassgelangweilt ginn
hien/si,hatt/etassgelangweilt ginn
mirsigelangweilt ginn
dirsiddgelangweilt ginn
sisigelangweilt ginn
Plus-que-parfait
echwargelangweilt ginn
duwaarsgelangweilt ginn
hien/si,hatt/etwargelangweilt ginn
mirwaregelangweilt ginn
dirwaartgelangweilt ginn
siwaregelangweilt ginn
Modale Futur I
echwäert gelangweilt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelangweilt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gelangweilt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gelangweilt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gelangweilt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles