E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entlarven entlarven (D)dmasquer (F)
Stammformen entlarvenentlarvtentlarvt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentlarven
duentlarvs
hien/si,hatt/etentlarvt
mirentlarven
direntlarvt
sientlarven
Pass compos
echhunnentlarvt
duhuesentlarvt
hien/si,hatt/ethuetentlarvt
mirhunnentlarvt
dirhuttentlarvt
sihunnentlarvt
Plus-que-parfait
echhatentlarvt
duhasentlarvt
hien/si,hatt/ethatentlarvt
mirhatenentlarvt
dirhatentlarvt
sihatenentlarvt
Futur I
echwäert entlarven
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entlarvt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentlarven
dugéifsentlarven
hien/si,hatt/etgéifentlarven
mirgéifenentlarven
dirgéiftentlarven
sigéifenentlarven
Conditionnel Pass compos
echhttentlarvt
duhssentlarvt
hien/si,hatt/ethttentlarvt
mirhttenentlarvt
dirhttentlarvt
sihttenentlarvt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentlarv!
Plurielentlarvt!
entlarvt
entlarven
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentlarvt
dugëssentlarvt
hie/si,hatt/etgëttentlarvt
mirginnentlarvt
dirgittentlarvt
siginnentlarvt
Pass compos
echsinnentlarvt ginn
dubassentlarvt ginn
hien/si,hatt/etassentlarvt ginn
mirsinnentlarvt ginn
dirsiddentlarvt ginn
sisinnentlarvt ginn
Plus-que-parfait
echwarentlarvt ginn
duwaarsentlarvt ginn
hien/si,hatt/etwarentlarvt ginn
mirwarenentlarvt ginn
dirwaartentlarvt ginn
siwarenentlarvt ginn
Futur I
echwäert entlarvt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entlarvt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entlarvt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entlarvt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entlarvt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Auslautverhrtung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles