E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verläschen verlöschen (D)éteindre (F)
Stammformen verläschenverläschtverläscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverläschen
duverläschs
hien/si,hatt/etverläscht
mirverläschen
dirverläscht
siverläschen
Passé composé
echhuverläscht
duhuesverläscht
hien/si,hatt/ethuetverläscht
mirhuverläscht
dirhuttverläscht
sihuverläscht
Plus-que-parfait
echhatverläscht
duhasverläscht
hien/si,hatt/ethatverläscht
mirhateverläscht
dirhatverläscht
sihateverläscht
Futur I
echwäert verläschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verläscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverläschen
dugéifsverläschen
hien/si,hatt/etgéifverläschen
mirgéifeverläschen
dirgéiftverläschen
sigéifeverläschen
Conditionnel Passé composé
echhättverläscht
duhässverläscht
hien/si,hatt/ethättverläscht
mirhätteverläscht
dirhättverläscht
sihätteverläscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverläsch!
Plurielverläscht!
verläscht
verläschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverläscht
dugëssverläscht
hie/si,hatt/etgëttverläscht
mirgiverläscht
dirgittverläscht
sigiverläscht
Passé composé
echsiverläscht ginn
dubassverläscht ginn
hien/si,hatt/etassverläscht ginn
mirsiverläscht ginn
dirsiddverläscht ginn
sisiverläscht ginn
Plus-que-parfait
echwarverläscht ginn
duwaarsverläscht ginn
hien/si,hatt/etwarverläscht ginn
mirwareverläscht ginn
dirwaartverläscht ginn
siwareverläscht ginn
Futur I
echwäert verläscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verläscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verläscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verläscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verläscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausläschenläschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles