E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
alauden einluten (D)marquer le dbut de (F)
Stammformen alaudenlaut anagelaut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlauden an
dulauts an
hien/si,hatt/etlaut an
mirlauden an
dirlaut an
silauden an
Pass compos
echhunnagelaut
duhuesagelaut
hien/si,hatt/ethuetagelaut
mirhunnagelaut
dirhuttagelaut
sihunnagelaut
Plus-que-parfait
echhatagelaut
duhasagelaut
hien/si,hatt/ethatagelaut
mirhatenagelaut
dirhatagelaut
sihatenagelaut
Futur I
echwäert alauden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agelaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalauden
dugéifsalauden
hien/si,hatt/etgéifalauden
mirgéifenalauden
dirgéiftalauden
sigéifenalauden
Conditionnel Pass compos
echhttagelaut
duhssagelaut
hien/si,hatt/ethttagelaut
mirhttenagelaut
dirhttagelaut
sihttenagelaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut an!
Pluriellaut an!
agelaut
alauden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagelaut
dugëssagelaut
hie/si,hatt/etgëttagelaut
mirginnagelaut
dirgittagelaut
siginnagelaut
Pass compos
echsinnagelaut ginn
dubassagelaut ginn
hien/si,hatt/etassagelaut ginn
mirsinnagelaut ginn
dirsiddagelaut ginn
sisinnagelaut ginn
Plus-que-parfait
echwaragelaut ginn
duwaarsagelaut ginn
hien/si,hatt/etwaragelaut ginn
mirwarenagelaut ginn
dirwaartagelaut ginn
siwarenagelaut ginn
Futur I
echwäert agelaut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agelaut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agelaut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agelaut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agelaut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
laudenoflauden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles