E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oflauden abluten (D)
Stammformen oflaudenlaut ofofgelaut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlauden of
dulauts of
hien/si,hatt/etlaut of
mirlauden of
dirlaut of
silauden of
Pass compos
echhunnofgelaut
duhuesofgelaut
hien/si,hatt/ethuetofgelaut
mirhunnofgelaut
dirhuttofgelaut
sihunnofgelaut
Plus-que-parfait
echhatofgelaut
duhasofgelaut
hien/si,hatt/ethatofgelaut
mirhatenofgelaut
dirhatofgelaut
sihatenofgelaut
Futur I
echwäert oflauden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgelaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoflauden
dugéifsoflauden
hien/si,hatt/etgéifoflauden
mirgéifenoflauden
dirgéiftoflauden
sigéifenoflauden
Conditionnel Pass compos
echhttofgelaut
duhssofgelaut
hien/si,hatt/ethttofgelaut
mirhttenofgelaut
dirhttofgelaut
sihttenofgelaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut of!
Pluriellaut of!
ofgelaut
oflauden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgelaut
dugëssofgelaut
hie/si,hatt/etgëttofgelaut
mirginnofgelaut
dirgittofgelaut
siginnofgelaut
Pass compos
echsinnofgelaut ginn
dubassofgelaut ginn
hien/si,hatt/etassofgelaut ginn
mirsinnofgelaut ginn
dirsiddofgelaut ginn
sisinnofgelaut ginn
Plus-que-parfait
echwarofgelaut ginn
duwaarsofgelaut ginn
hien/si,hatt/etwarofgelaut ginn
mirwarenofgelaut ginn
dirwaartofgelaut ginn
siwarenofgelaut ginn
Futur I
echwäert ofgelaut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgelaut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgelaut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgelaut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgelaut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaudenlauden
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles