E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oflaud-en abluten (D)
Stammformen oflaud-enlau-t ofofge-lau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaud-en of
dulaut-s of
hien/si,hatt/etlau-t of
mirlaud-en of
dirlau-t of
silaud-en of
Pass compos
echhunnofge-lau-t
duhuesofge-lau-t
hien/si,hatt/ethuetofge-lau-t
mirhunnofge-lau-t
dirhuttofge-lau-t
sihunnofge-lau-t
Plus-que-parfait
echhatofge-lau-t
duhasofge-lau-t
hien/si,hatt/ethatofge-lau-t
mirhatenofge-lau-t
dirhatofge-lau-t
sihatenofge-lau-t
Futur I
echwäert oflaud-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-lau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoflaud-en
dugéifsoflaud-en
hien/si,hatt/etgéifoflaud-en
mirgéifenoflaud-en
dirgéiftoflaud-en
sigéifenoflaud-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-lau-t
duhssofge-lau-t
hien/si,hatt/ethttofge-lau-t
mirhttenofge-lau-t
dirhttofge-lau-t
sihttenofge-lau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut of!
Pluriellau-t of!
ofge-lau-t
oflaud-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-lau-t
dugëssofge-lau-t
hie/si,hatt/etgëttofge-lau-t
mirginnofge-lau-t
dirgittofge-lau-t
siginnofge-lau-t
Pass compos
echsinnofge-lau-t ginn
dubassofge-lau-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-lau-t ginn
mirsinnofge-lau-t ginn
dirsiddofge-lau-t ginn
sisinnofge-lau-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-lau-t ginn
duwaarsofge-lau-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-lau-t ginn
mirwarenofge-lau-t ginn
dirwaartofge-lau-t ginn
siwarenofge-lau-t ginn
Futur I
echwäert ofge-lau-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-lau-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-lau-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-lau-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-lau-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaud-enlaud-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles