E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lauden luten (D) – sonner (F)
Stammformen laudenlautgelaut
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlauden
dulauts
hien/si,hatt/etlaut
mirlauden
dirlaut
silauden
Pass compos
echhugelaut
duhuesgelaut
hien/si,hatt/ethuetgelaut
mirhugelaut
dirhuttgelaut
sihugelaut
Plus-que-parfait
echhatgelaut
duhasgelaut
hien/si,hatt/ethatgelaut
mirhategelaut
dirhatgelaut
sihategelaut
Modale Futur I
echwäert lauden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflauden
dugéifslauden
hien/si,hatt/etgéiflauden
mirgéifelauden
dirgéiftlauden
sigéifelauden
Conditionnel pass compos
echhttgelaut
duhssgelaut
hien/si,hatt/ethttgelaut
mirhättegelaut
dirhttgelaut
sihättegelaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut!
Pluriellaut!
gelaut
lauden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigelaut
dugëssgelaut
hie/si,hatt/etgëttgelaut
mirgigelaut
dirgittgelaut
sigigelaut
Pass compos
echsigelaut ginn
dubassgelaut ginn
hien/si,hatt/etassgelaut ginn
mirsigelaut ginn
dirsiddgelaut ginn
sisigelaut ginn
Plus-que-parfait
echwargelaut ginn
duwaarsgelaut ginn
hien/si,hatt/etwargelaut ginn
mirwaregelaut ginn
dirwaartgelaut ginn
siwaregelaut ginn
Modale Futur I
echwäert gelaut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gelaut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gelaut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gelaut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gelaut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaudenoflauden
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles