E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
laud-en luten (D) – sonner (F)
Stammformen laud-enlau-tge-lau-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlaud-en
dulaut-s
hien/si,hatt/etlau-t
mirlaud-en
dirlau-t
silaud-en
Pass compos
echhuge-lau-t
duhuesge-lau-t
hien/si,hatt/ethuetge-lau-t
mirhuge-lau-t
dirhuttge-lau-t
sihuge-lau-t
Plus-que-parfait
echhatge-lau-t
duhasge-lau-t
hien/si,hatt/ethatge-lau-t
mirhatege-lau-t
dirhatge-lau-t
sihatege-lau-t
Modale Futur I
echwäert laud-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-lau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaud-en
dugéifslaud-en
hien/si,hatt/etgéiflaud-en
mirgéifelaud-en
dirgéiftlaud-en
sigéifelaud-en
Conditionnel pass compos
echhttge-lau-t
duhssge-lau-t
hien/si,hatt/ethttge-lau-t
mirhättege-lau-t
dirhttge-lau-t
sihättege-lau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut!
Pluriellau-t!
ge-lau-t
laud-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-lau-t
dugëssge-lau-t
hie/si,hatt/etgëttge-lau-t
mirgige-lau-t
dirgittge-lau-t
sigige-lau-t
Pass compos
echsige-lau-t ginn
dubassge-lau-t ginn
hien/si,hatt/etassge-lau-t ginn
mirsige-lau-t ginn
dirsiddge-lau-t ginn
sisige-lau-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-lau-t ginn
duwaarsge-lau-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-lau-t ginn
mirwarege-lau-t ginn
dirwaartge-lau-t ginn
siwarege-lau-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-lau-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-lau-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-lau-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-lau-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-lau-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaud-enoflaud-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles