E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lauer-en lauern (D) – guetter (F)
Stammformen lauer-enlauer-tge-lauer-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlauer-en
dulauer-s
hien/si,hatt/etlauer-t
mirlauer-en
dirlauer-t
silauer-en
Pass compos
echhuge-lauer-t
duhuesge-lauer-t
hien/si,hatt/ethuetge-lauer-t
mirhuge-lauer-t
dirhuttge-lauer-t
sihuge-lauer-t
Plus-que-parfait
echhatge-lauer-t
duhasge-lauer-t
hien/si,hatt/ethatge-lauer-t
mirhatege-lauer-t
dirhatge-lauer-t
sihatege-lauer-t
Modale Futur I
echwäert lauer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-lauer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflauer-en
dugéifslauer-en
hien/si,hatt/etgéiflauer-en
mirgéifelauer-en
dirgéiftlauer-en
sigéifelauer-en
Conditionnel pass compos
echhttge-lauer-t
duhssge-lauer-t
hien/si,hatt/ethttge-lauer-t
mirhättege-lauer-t
dirhttge-lauer-t
sihättege-lauer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlauer!
Pluriellauer-t!
ge-lauer-t
lauer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
belauer-enoplauer-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles