E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abild-en einbilden (D) – s'imaginer qch. (F) – to emagine sth. (E)
Stammformen abild-enbil-t anage-bil-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten abillen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbild-en an
dubilt-s an
hien/si,hatt/etbil-t an
mirbild-en an
dirbil-t an
sibild-en an
Pass compos
echhunnage-bil-t
duhuesage-bil-t
hien/si,hatt/ethuetage-bil-t
mirhunnage-bil-t
dirhuttage-bil-t
sihunnage-bil-t
Plus-que-parfait
echhatage-bil-t
duhasage-bil-t
hien/si,hatt/ethatage-bil-t
mirhatenage-bil-t
dirhatage-bil-t
sihatenage-bil-t
Futur I
echwäert abild-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-bil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabild-en
dugéifsabild-en
hien/si,hatt/etgéifabild-en
mirgéifenabild-en
dirgéiftabild-en
sigéifenabild-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-bil-t
duhssage-bil-t
hien/si,hatt/ethttage-bil-t
mirhttenage-bil-t
dirhttage-bil-t
sihttenage-bil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbilt an!
Plurielbil-t an!
age-bil-t
abild-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-bil-t
dugëssage-bil-t
hie/si,hatt/etgëttage-bil-t
mirginnage-bil-t
dirgittage-bil-t
siginnage-bil-t
Pass compos
echsinnage-bil-t ginn
dubassage-bil-t ginn
hien/si,hatt/etassage-bil-t ginn
mirsinnage-bil-t ginn
dirsiddage-bil-t ginn
sisinnage-bil-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-bil-t ginn
duwaarsage-bil-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-bil-t ginn
mirwarenage-bil-t ginn
dirwaartage-bil-t ginn
siwarenage-bil-t ginn
Futur I
echwäert age-bil-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-bil-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-bil-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-bil-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-bil-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbild-enbild-enmbild-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles