E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auslauschteren aushren (D)couter (espionner) (F)
Stammformen auslauschterenlauschtert ausausgelauschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlauschteren aus
dulauschters aus
hien/si,hatt/etlauschtert aus
mirlauschteren aus
dirlauschtert aus
silauschteren aus
Pass compos
echhunnausgelauschtert
duhuesausgelauschtert
hien/si,hatt/ethuetausgelauschtert
mirhunnausgelauschtert
dirhuttausgelauschtert
sihunnausgelauschtert
Plus-que-parfait
echhatausgelauschtert
duhasausgelauschtert
hien/si,hatt/ethatausgelauschtert
mirhatenausgelauschtert
dirhatausgelauschtert
sihatenausgelauschtert
Futur I
echwäert auslauschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgelauschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauslauschteren
dugéifsauslauschteren
hien/si,hatt/etgéifauslauschteren
mirgéifenauslauschteren
dirgéiftauslauschteren
sigéifenauslauschteren
Conditionnel Pass compos
echhttausgelauschtert
duhssausgelauschtert
hien/si,hatt/ethttausgelauschtert
mirhttenausgelauschtert
dirhttausgelauschtert
sihttenausgelauschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlauschter aus!
Pluriellauschtert aus!
ausgelauschtert
auslauschteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgelauschtert
dugëssausgelauschtert
hie/si,hatt/etgëttausgelauschtert
mirginnausgelauschtert
dirgittausgelauschtert
siginnausgelauschtert
Pass compos
echsinnausgelauschtert ginn
dubassausgelauschtert ginn
hien/si,hatt/etassausgelauschtert ginn
mirsinnausgelauschtert ginn
dirsiddausgelauschtert ginn
sisinnausgelauschtert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgelauschtert ginn
duwaarsausgelauschtert ginn
hien/si,hatt/etwarausgelauschtert ginn
mirwarenausgelauschtert ginn
dirwaartausgelauschtert ginn
siwarenausgelauschtert ginn
Futur I
echwäert ausgelauschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgelauschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgelauschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgelauschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgelauschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
lauschterennolauschterenoflauschterenverlauschteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles