E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oflauschteren abhren (D)couter (en fraude) (F)
Stammformen oflauschterenlauschtert ofofgelauschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlauschteren of
dulauschters of
hien/si,hatt/etlauschtert of
mirlauschteren of
dirlauschtert of
silauschteren of
Pass compos
echhunnofgelauschtert
duhuesofgelauschtert
hien/si,hatt/ethuetofgelauschtert
mirhunnofgelauschtert
dirhuttofgelauschtert
sihunnofgelauschtert
Plus-que-parfait
echhatofgelauschtert
duhasofgelauschtert
hien/si,hatt/ethatofgelauschtert
mirhatenofgelauschtert
dirhatofgelauschtert
sihatenofgelauschtert
Futur I
echwäert oflauschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgelauschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoflauschteren
dugéifsoflauschteren
hien/si,hatt/etgéifoflauschteren
mirgéifenoflauschteren
dirgéiftoflauschteren
sigéifenoflauschteren
Conditionnel Pass compos
echhttofgelauschtert
duhssofgelauschtert
hien/si,hatt/ethttofgelauschtert
mirhttenofgelauschtert
dirhttofgelauschtert
sihttenofgelauschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlauschter of!
Pluriellauschtert of!
ofgelauschtert
oflauschteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgelauschtert
dugëssofgelauschtert
hie/si,hatt/etgëttofgelauschtert
mirginnofgelauschtert
dirgittofgelauschtert
siginnofgelauschtert
Pass compos
echsinnofgelauschtert ginn
dubassofgelauschtert ginn
hien/si,hatt/etassofgelauschtert ginn
mirsinnofgelauschtert ginn
dirsiddofgelauschtert ginn
sisinnofgelauschtert ginn
Plus-que-parfait
echwarofgelauschtert ginn
duwaarsofgelauschtert ginn
hien/si,hatt/etwarofgelauschtert ginn
mirwarenofgelauschtert ginn
dirwaartofgelauschtert ginn
siwarenofgelauschtert ginn
Futur I
echwäert ofgelauschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgelauschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgelauschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgelauschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgelauschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslauschterenlauschterennolauschterenverlauschteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles