E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verlauschteren verhren (D)mal entendre (F)
Stammformen verlauschterenverlauschtertverlauschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlauschteren
duverlauschters
hien/si,hatt/etverlauschtert
mirverlauschteren
dirverlauschtert
siverlauschteren
Pass compos
echhuverlauschtert
duhuesverlauschtert
hien/si,hatt/ethuetverlauschtert
mirhuverlauschtert
dirhuttverlauschtert
sihuverlauschtert
Plus-que-parfait
echhatverlauschtert
duhasverlauschtert
hien/si,hatt/ethatverlauschtert
mirhateverlauschtert
dirhatverlauschtert
sihateverlauschtert
Futur I
echwäert verlauschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlauschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlauschteren
dugéifsverlauschteren
hien/si,hatt/etgéifverlauschteren
mirgéifeverlauschteren
dirgéiftverlauschteren
sigéifeverlauschteren
Conditionnel Pass compos
echhttverlauschtert
duhssverlauschtert
hien/si,hatt/ethttverlauschtert
mirhätteverlauschtert
dirhttverlauschtert
sihätteverlauschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlauschter!
Plurielverlauschtert!
verlauschtert
verlauschteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverlauschtert
dugëssverlauschtert
hie/si,hatt/etgëttverlauschtert
mirgiverlauschtert
dirgittverlauschtert
sigiverlauschtert
Pass compos
echsiverlauschtert ginn
dubassverlauschtert ginn
hien/si,hatt/etassverlauschtert ginn
mirsiverlauschtert ginn
dirsiddverlauschtert ginn
sisiverlauschtert ginn
Plus-que-parfait
echwarverlauschtert ginn
duwaarsverlauschtert ginn
hien/si,hatt/etwarverlauschtert ginn
mirwareverlauschtert ginn
dirwaartverlauschtert ginn
siwareverlauschtert ginn
Futur I
echwäert verlauschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlauschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verlauschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verlauschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verlauschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslauschterenlauschterennolauschterenoflauschteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles