E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
lavéieren sich nach den Verhältnissen richten, Umschweife machen (D)
Stammformen lavéierenlavéiertlavéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlavéieren
dulavéiers
hien/si,hatt/etlavéiert
mirlavéieren
dirlavéiert
silavéieren
Passé composé
echhulavéiert
duhueslavéiert
hien/si,hatt/ethuetlavéiert
mirhulavéiert
dirhuttlavéiert
sihulavéiert
Plus-que-parfait
echhatlavéiert
duhaslavéiert
hien/si,hatt/ethatlavéiert
mirhatelavéiert
dirhatlavéiert
sihatelavéiert
Futur I
echwäert lavéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lavéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflavéieren
dugéifslavéieren
hien/si,hatt/etgéiflavéieren
mirgéifelavéieren
dirgéiftlavéieren
sigéifelavéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlavéiert
duhässlavéiert
hien/si,hatt/ethättlavéiert
mirhättelavéiert
dirhättlavéiert
sihättelavéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlavéier!
Pluriellavéiert!
lavéiert
lavéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles