E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbilden ausbilden (D) – donner une formation, dvelopper (F) – cultivate, educate (E)
Stammformen ausbildenbilt ausausgebilt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ausbillen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbilden aus
dubilts aus
hien/si,hatt/etbilt aus
mirbilden aus
dirbilt aus
sibilden aus
Pass compos
echhunnausgebilt
duhuesausgebilt
hien/si,hatt/ethuetausgebilt
mirhunnausgebilt
dirhuttausgebilt
sihunnausgebilt
Plus-que-parfait
echhatausgebilt
duhasausgebilt
hien/si,hatt/ethatausgebilt
mirhatenausgebilt
dirhatausgebilt
sihatenausgebilt
Futur I
echwäert ausbilden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbilden
dugéifsausbilden
hien/si,hatt/etgéifausbilden
mirgéifenausbilden
dirgéiftausbilden
sigéifenausbilden
Conditionnel Pass compos
echhttausgebilt
duhssausgebilt
hien/si,hatt/ethttausgebilt
mirhttenausgebilt
dirhttausgebilt
sihttenausgebilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbilt aus!
Plurielbilt aus!
ausgebilt
ausbilden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgebilt
dugëssausgebilt
hie/si,hatt/etgëttausgebilt
mirginnausgebilt
dirgittausgebilt
siginnausgebilt
Pass compos
echsinnausgebilt ginn
dubassausgebilt ginn
hien/si,hatt/etassausgebilt ginn
mirsinnausgebilt ginn
dirsiddausgebilt ginn
sisinnausgebilt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebilt ginn
duwaarsausgebilt ginn
hien/si,hatt/etwarausgebilt ginn
mirwarenausgebilt ginn
dirwaartausgebilt ginn
siwarenausgebilt ginn
Futur I
echwäert ausgebilt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebilt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebilt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebilt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgebilt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abildenbildenmbilden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles