E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
broochlee-Žn brachlegen (D)mettre en jachŤre (F)
Stammformen broochlee-Žnlee-t broochbroochge-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (brooch-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Ž brooch
dulee-s brooch
hien/si,hatt/etlee-t brooch
mirlee-Ž brooch
dirlee-t brooch
silee-Ž brooch
Passť composť
echhubroochge-luech-t
duhuesbroochge-luech-t
hien/si,hatt/ethuetbroochge-luech-t
mirhubroochge-luech-t
dirhuttbroochge-luech-t
sihubroochge-luech-t
Plus-que-parfait
echhatbroochge-luech-t
duhasbroochge-luech-t
hien/si,hatt/ethatbroochge-luech-t
mirhatebroochge-luech-t
dirhatbroochge-luech-t
sihatebroochge-luech-t
Futur I
echwäert broochlee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert broochge-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbroochlee-Žn
dugéifsbroochlee-Žn
hien/si,hatt/etgéifbroochlee-Žn
mirgéifebroochlee-Žn
dirgéiftbroochlee-Žn
sigéifebroochlee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttbroochge-luech-t
duhšssbroochge-luech-t
hien/si,hatt/ethšttbroochge-luech-t
mirhättebroochge-luech-t
dirhšttbroochge-luech-t
sihättebroochge-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee brooch!
Pluriellee-t brooch!
broochge-luech-t
broochlee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles