E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dernieftleeŽn danebenlegen (D)mettre/poser ŗ† cŰtť de (F)
Stammformen dernieftleeŽnleet dernieftdernieftgeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dernieft-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten derniewentleeŽn
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn dernieft
dulees dernieft
hien/si,hatt/etleet dernieft
mirleeŽn dernieft
dirleet dernieft
sileeŽn dernieft
Passť composť
echhunndernieftgeluecht
duhuesdernieftgeluecht
hien/si,hatt/ethuetdernieftgeluecht
mirhunndernieftgeluecht
dirhuttdernieftgeluecht
sihunndernieftgeluecht
Plus-que-parfait
echhatdernieftgeluecht
duhasdernieftgeluecht
hien/si,hatt/ethatdernieftgeluecht
mirhatendernieftgeluecht
dirhatdernieftgeluecht
sihatendernieftgeluecht
Futur I
echwäert dernieftleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dernieftgeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdernieftleeŽn
dugéifsdernieftleeŽn
hien/si,hatt/etgéifdernieftleeŽn
mirgéifendernieftleeŽn
dirgéiftdernieftleeŽn
sigéifendernieftleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttdernieftgeluecht
duhšssdernieftgeluecht
hien/si,hatt/ethšttdernieftgeluecht
mirhšttendernieftgeluecht
dirhšttdernieftgeluecht
sihšttendernieftgeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee dernieft!
Plurielleet dernieft!
dernieftgeluecht
dernieftleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles