E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dralee-Žn hineinlegen (D)mettre ŗ† l'intťrieur de (F)
Stammformen dralee-Žnlee-t drandrage-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Žn dran
dulee-s dran
hien/si,hatt/etlee-t dran
mirlee-Žn dran
dirlee-t dran
silee-Žn dran
Passť composť
echhunndrage-luech-t
duhuesdrage-luech-t
hien/si,hatt/ethuetdrage-luech-t
mirhunndrage-luech-t
dirhuttdrage-luech-t
sihunndrage-luech-t
Plus-que-parfait
echhatdrage-luech-t
duhasdrage-luech-t
hien/si,hatt/ethatdrage-luech-t
mirhatendrage-luech-t
dirhatdrage-luech-t
sihatendrage-luech-t
Futur I
echwäert dralee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdralee-Žn
dugéifsdralee-Žn
hien/si,hatt/etgéifdralee-Žn
mirgéifendralee-Žn
dirgéiftdralee-Žn
sigéifendralee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttdrage-luech-t
duhšssdrage-luech-t
hien/si,hatt/ethšttdrage-luech-t
mirhšttendrage-luech-t
dirhšttdrage-luech-t
sihšttendrage-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee dran!
Pluriellee-t dran!
drage-luech-t
dralee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles